Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, konceptuāli atbalstīja grozījumus Kredītiestāžu likumā, Kredītu reģistra likumā un Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.

Ar likuma izmaiņām paredzēts nodrošināt kredītinformācijas pieejamību visiem kredītdevējiem. Patlaban ierobežota iespēja apmainīties ar ziņām par parādniekiem un viņu saistību izpildi apgrūtina vai pat liedz kvalitatīvi izvērtēt kredītņēmēju spēju atmaksāt kredītu, tādējādi kredīts var tikt izsniegts arī personām, kas to nevar atļauties, norādīts anotācijā.

Kredītiestāžu likuma grozījumi paredz nodrošināt iespēju, izmantojot kredītinformācijas biroju starpniecību, banku un nebanku kredītdevējiem savstarpēji apmainīties ar ziņām (aktīvajām saistībām) par klientu, tādējādi nodrošinot visiem kredītdevējiem pieeju plašākai informācijai par privātpersonu saistībām un to izpildes gaitu.

Saskaņā ar ierosinājumu gan kredītiestādēm, gan arī nebanku kreditētājiem plānots noteikt pienākumu pārliecināties, vai iespējamajam kredītņēmējam ir pietiekami ienākumi un vai viņš spēs aizņēmumu atdot.

Saeima, šodien pirmajā lasījumā pieņēma arī ļoti strīdīgos (!), Latvijas Bankas ierosinātos, grozījumus Kredītu reģistra likumā, kas noteiktu, kā obligātu prasību, visiem nebanku kreditētājiem kļūt par Latvijas Bankas kredītu reģistra dalībniekiem.

Tāpat parlaments šodien, lai risinātu problēmas patērētāju kreditēšanas jomā, atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.

Lai grozījumi Kredītiestāžu likumā, Kredītu reģistra likumā un Patērētāju tiesību aizsardzības likumā stātos spēkā, Saeimai tie jāpieņem vēl otrajā un trešajā lasījumā.